Loket - muzeum knižní vazby

(1676)

Expozice umělecké knižní vazby v Městské knihovně Loket

U zrodu muzea stáli na konci 90. let 20. století přední umělečtí knihaři a významní loketští občané, Jan a Jarmila Sobotovi. Město Loket slavnostně otevřelo Muzeum umělecké knižní vazby v roce 2001 stálou expozicí v Černé věži. Ve třetím roce svého trvání se Muzeum knižní vazby přestěhovalo z Černé věže blíže k návštěvníkům do krásných prostor v přízemí raně barokní loketské radnice a v srpnu 2008 bylo zařazeno pod správu Městské knihovny v Lokti jako Expozice umělecké knižní vazby.

Sbírka se mezitím rozrostla o řadu nových exponátů. Cíl zakladatelů muzea – mít alespoň jednu vazbu od každého významného českého knihaře 20. století – však zdaleka není dosažen. Získávání vazeb již nežijících knihařů je obtížné a nákladné. Přesto se muzeu podařilo do svých sbírek získat vzácné vazby od třiceti z nich.

Daří se rozšiřovat sbírku současných českých uměleckých knihařů. K nejnovějším akvizicím patří díla manželské dvojice Miroslavy a Lubomíra Krupkových, Františka Josefa Koudelky, Jany Trnkové, Jiřiny Musilové, Jiřího Kožíška a dalších.

Součástí expozice je dobová knihařská dílna představující funkční nástroje a nářadí používané při výrobě knižní vazby.

V majetku expozice je též sbírka děl renomovaných světových knihařů (Philip Smith, Werner Kießig, Terry Buckley, Pamela Moore, Edgar Claes, Cris Clair Takacs, Jane Drinkwater, Jean de Gonet, Tini Mirua, Midori Cockram, Jaroslav Kostyuk, Monique Lallier, Jan Vrtílek, Judith Thompson, David J. Lawrence a další).

Expozice umělecké knižní vazby dále pořádá temporální výstavy orientované na českou uměleckou knižní vazbu, knižní kulturu, typografii a umělce z Karlovarského kraje. Několikrát do roka také vystavujeme tematicky nebo geograficky orientované průřezy sbírkami Expozice (Světová umělecká knižní vazba, Miniatury, Historické knižní vazby a podobně).

Město Loket a Městská knihovna Loket děkují všem dárcům a tvůrcům, bez jejichž přičinění a práce by tato ve světě ojedinělá expozice umělecké knižní vazby nemohla vzniknout.

 

Otevírací doba 1. 1. – 30. 6., 1. 9. – 31. 12.:

Pondělí                       10.00 – 18.00

úterý až čtvrtek          12.00 – 18.00

pátek                           zavřeno

sobota, neděle            10.00 – 12.00     13.00 – 17.00

Otevírací doba 1. 7. – 31. 8.:

viz www.mkloket.cz

Zájemce o skupinové prohlídky s výkladem prosíme o rezervaci termínu předem.
zpět
Webing.cz - webdesign, webhosting Infotip.cz - informační a vyhledávací server Copyright © 2008 - 2018 Tip na výlet