Letecké muzeum Metoděje Vlacha, pobočka Muzea Mladoboleslavska, které vybudoval za přispění Evropské unie v sousedství mladoboleslavského letiště Středočeský kraj, nabízí návštěvníkům nevšední podívanou do historii letectví. Sbírka více jak 26 letadel, originálů i replik z období od pionýrských dob letectví až po současnost, je umístěná v centrálním hangáru, srdci samotného muzea. Většina letadel je plně funkčních a letuschopných. Ty statické (nelétající) jsou Leteckému muzeu Metoděje Vlacha zapůjčeny ze sbírek Národního technického muzea, Vojenského historického ústavu a Aeroklubu Mladá Boleslav.
Mezi hlavní zajímavosti zdejšího leteckého parku patří letuschopná replika letadla Metoděje Vlacha, konstruktéra a aviatika, který v Mladé Boleslavi postavil v roce 1912 první české letadlo poháněné automobilovým motorem a sám na něm vzlétl a dále bezesporu i letoun Polikarpov PO2, ruský létající originál z roku 1937, známý mezi mnohými také díky specifickému tichému zvuku motoru pod označením „Kukuruznik“ čili sekáč kukuřice.
Několikrát do roka probíhají za velkého zájmu veřejnosti letecké ukázky, kde se mimo výše zmíněných strojů prezentují další obdivuhodné kousky letecké techniky jako např. školní letoun Ing. Hanse Gradeho (1911), využívaný i první českou pilotkou Boženou Laglerovou, Caudron G3 (1913), Morane Saulnier BB (1915), Fokker D8 (1918), Klemm L25, Racek PB6, (oba 1934), popřípadě Piper L4 (1942).
Neméně důležitá část expozice, umístěná v přízemí a prvním patře muzea, představuje návštěvníkům vedle samotného životního příběhu Metoděje Vlacha také další kapitoly z dějin aviatiky nejen v Československé, respektive České republice. Lze tedy vidět např. letecké motory a přístroje, modely letadel, uniformy a kombinézy, dobové plakáty či nejrůznější vzácné historické fotografie.
Interaktivními prvky, vhodnými pro malé i velké jsou simulátory. Na prvním, stylizovaném do podoby dvou letounů z období první světové války, si každý může prakticky vyzkoušet své pilotní umění při letu nad naším hlavním městem Prahou. Na ostatních se pak připravte ke zkoušce svých schopností zvládat přetížení při leteckých obratech nebo na test individuální statečnosti při simulovaném seskoku s padákem.
Osobité kouzlo přináší u muzea stojící vyhlídková věž, která návštěvníkům umožňuje široký výhled do okolí letiště a města Mladá Boleslav. Za dobrého počasí lze dohlédnout až k hradu Bezdězu, popřípadě k Ještědu.
Letecké muzeum je mimo jiné napojeno na síť cyklostezek Středočeského kraje a je certifikováno značkou „Cyklisté vítáni“.
Pokud byste dostali chuť na občerstvení, můžete využít příjemné prostředí letecké kavárny „Hangár Café“ s venkovním posezením a s výhledem na startovací dráhu. Relaxaci u dobré kávy či zákusku zpříjemní zvláště nejmenším dětem možnost zahájit již v útlém věku svou „leteckou kariéru“, a to díky připraveným šlapacím letadlům na tartanové runwayi.
V jarních a podzimních měsících probíhají v kavárně veřejností oblíbené jazzové večery.
Adresa:
Regnerova 114, 293 01 Mladá Boleslav
Otevřeno:
každý den od 9:00 do 17:00 hod. (včetně svátků)
Provozní doba simulátorů: 9:00 – 12:00, 13:00 – 17:00 hod.
Komentované prohlídky nabízíme po předchozí domluvě pro skupiny od 15 osob.
http://www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz
Pošlete nám info na tip@tipnavylet.cz a my ho rádi zveřejníme na našem portále