Bítov

(1664)

Bítov je jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů naší země (první písemná zmínka k letům 1061, 1067). Jedinečné je již jeho umístění v krajině: leží na ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Želetavkou, nedaleko jejího soutoku s Dyjí, v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska. Dnes se zrcadlí ve vodách Vranovské přehrady (zbudované k r. 1935), které zatopily obec Bítov v podhradí a které násobí jeho přeludné kouzlo.

Historie hradu Bítov 

Původně dřevěný hrad (zbudovaný na místě nějkdejšího sídlištního hradiska) byl jako zeměpanský hrad, střežící jižní hranici země, nahrazen brzo hradem kamenným. Z počátku 13. století se dochovala západní břitová věž. Bítov, který býval centrem jednoho z šesti moravských krajů, se po vymření Přemyslovců dostává (1307) na víc než dvě stě let do rukou nezkrotných Lichtemburků. Za nich vzniká jádro dnešní hradní kaple Nanebevzetí Panny Marie (1334) a v základě i dnešní hradní palác, obě vstupní věže, štítová zeď i jižní křídlo. Na přelomu renesance a baroka dostává Bítov ve hmotě již dnešní převážně horizontální vzhled s jedinou vertikálou štíhlé strážní věže.Mezi lety 1811 - 1863 byl již pustnoucí hrad za hrabat Františka a jeho syna Jindřicha z Daunů konečně upraven do dnešní, převažující novogotické podoby.

 Otevírací doba:


Duben a říjen od 9,00 do 16,00 pouze o sobotách, nedělích a svátcích
Ve všední den pouze pro předem ohlášené výpravy
Květen, červen, září  od 9,00 do 17,00
Červenec, srpen 9,00 do 18,00

Poslední prohlídka začíná vždy 1 hodinu před koncem pracovní doby

V období leden až březen,listopad prosinec zajišťujeme prohlídku hradu pouze pro  předem ohlášené a potvrzené výpravy, v době od 9,00 do 14,00 hod. se 200% přirážkou. Skupiny od 20 osob.

Začátky prohlídek : duben, říjen každých 30 minut, květen, červen, září každých 20 minut a  červenec a srpen každých 10 –15 minut. Změna vyhrazena.

Možnost konání svatebních obřadů (mimo červenec, srpen a zimní měsíce) – v takovém případě je začátek prohlídek upraven podle potřeby.

Zavíracím dnem je pondělí, v případě státního svátku v pondělí pak máme zavřeno v úterý. Toto neplatí v letních měsících – máme otevřeno v tahu až do další neděle.

 

zdroj: NPÚ
zpět
Webing.cz - webdesign, webhosting Infotip.cz - informační a vyhledávací server Copyright © 2008 - 2018 Tip na výlet