Adršpach - skalní město

(1682)

Skalní město na severu východních Čech fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století; tehdy několikadenní požár zničil okolní bujnou vegetaci. Vynikla tak krása skvostných pískovcových útvarů. Od této doby tu začaly vznikat turistické stezky a horolezci postupně dobývali jeden skalní útvar za druhým.

Z 18. století pochází také většina pojmenování místních skalisek. Mezi nejznámější patří Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí. Některá místa skalního města jsou dostupná jen po žebřících. Zejména vysoko položené skalní jezírko, kde vás na pramici sveze vždy vtipný převozník, je skutečně dobře ukryté. S kočárkem, vozíkem nebo zlomenou rukou se k němu jen těžko dostanete. Ti, co nezvládnou výstup k tomuto skalnímu jezeru, mohou obdivovat krásné azurové jezírko u vstupu do areálu Adršpašských skal. K dispozici je i půjčovna loděk. Skalní město má neopakovatelné kouzlo ve všech ročních obdobích. V posledních letech se komplex Adršpašsko-teplických skal proslavil i v zahraničí. Protože je návštěvnost o víkendech a prázdninách obrovská, na prohlídku skal se vyplatí vyrazit ve všední den a mimo sezónu.

Příjezd 

Do Adršpachu dojedete autem přes Náchod, Hronov a Teplice nad Metují. Parkoviště jsou vždy kousek od pokladen do skal.

Od Hradce Králové je to vlakem do Teplic nad Metují - skály 85 km, nebo 89 km do Adršpachu. Můžete jet buď přes Týniště nad Orlicí a zde přesednout směr Meziměstí, nebo z Hradce Králové na Trutnov, odtud směr Teplice nad Metují.

Vstupy do Adršpašských i Teplických skal jsou kousek od parkoviště a vlakové zastávky. Jedete-li do Teplických skal, vystupte v zastávce Teplice nad Metují – skály.

 

 
 
 
 
 
 
 
zpět
Webing.cz - webdesign, webhosting Infotip.cz - informační a vyhledávací server Copyright © 2008 - 2023 Tip na výlet