Bučovice

(1664)

Stavebníkem "perly Moravy" byl poslední příslušník starobylého rodu, pan Jan Šembera z Boskovic. Zámek je vystavěn na uměle upraveném území vymezeném zdí s nárožními bastiony, obklopeném původně vodním příkopem. Toto "opevnění" se z větší části dochovalo spolu s torzem předzámčí, se zámkem a s okrasnou zahradou, upravenou podle ideálního projektu v letech 1961 až 1962. Vznik šlechtického obydlí a jeho výzdoby ohraničují zhruba roky 1575 až 1584. Koncepci architektury a její výzdoby vypracoval Jacopo Strada, činný na císařských dvorech ve Vídni a v Praze. Jeho představy uskutečnili umělci převážně italského původu nebo v Itálii vyškolení.

Historie zámku Bučovice

Kromě architektury se bučovický zámek honosí umělecky náročně vyzdobenými interiéry se štukovými a malovanými ornamenty, symboly, postavami a výjevy ze starověkých dějin a z antické mytologie. Nástropní malby v Zaječím sále znázorňují "obrácený svět", v němž zvířata jednají jako lidé. Nástěnné malby v zámecké kapli, dokončené roku 1637, zobrazují výjevy ze života P.Marie a Ježíše Krista. Na nádvoří upoutává pozornost sousoší s figurou Baccha ve vrcholu, jež původně tvořilo střed kašny z roku 1635.
Návštěvníkům se v Bučovicích nabízí prohlídka reprezentačních sálů. Namísto ztraceného původního mobiliáře jsou vybaveny dobovým nábytkem z jiných moravských sbírek.


Otevírací doba:


Duben, říjen: 9.00 – 16.00 (jen o víkendech a svátcích)
Květen – září: 9.00 – 16.00 (denně kromě pondělí)

Otevřeno ve svátek dne 1. a 8. května i následující den po svátku.

Poslední prohlídka začíná v 16.00 hodin.

Prohlídka začíná každou celou hodinu; je-li volný průvodce i v každou půlhodinu.

Délka trvání prohlídky činí 45 minut.

 
zpět
Webing.cz - webdesign, webhosting Infotip.cz - informační a vyhledávací server Copyright © 2008 - 2018 Tip na výlet