(1683)
Vchod do Kateřinské jeskyně se nachází v hlubokém kaňonu Suchého žlebu nedaleko informačního centra Skalní mlýn. Jeskyně je významnou paleolontologickou a archeologickou lokalitou.
Kateřinská jeskyně leží v severní části Moravského krasu v kaňonu Suchého žlebu, v národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy v chráněné krajinné oblasti Moravský kras
- jedná se a paleovývěrovou jeskyni hydrografického systému Punkvy a sestává ze dvou mohutných prostor s množstvím odboček a komínů
- prostory vstupní chodby a Hlavního dómu byly známy odnepaměti. V roce 1909 byla pracovní skupinou profesora Absolona objevena nová Kateřinská jeskyně. Po objevu byla Kateřinská jeskyně zpřístupněna veřejnosti.
- celková délka všech známých chodeb dosahuje 950 metrů s výškovým rozpětím (denivelací) přes 60 m. Prohlídkový okruh je dlouhý 430 metrů.
- Hlavní dóm je s rozměry 96 x 25 x 15 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v České republice. Unikátem je tzv. Bambusový lesík tvořený úzkými, až 4 metry vysokými hůlkovými stalagmity. Symbolem jeskyně je barevně nasvětlený kamenný útvar „Čarodějnice".
zpět