Obec Kunvald je často a plným právem připomínána jako kolébka jednoty bratrské. Na místě dnešního domu č. p. 238 stával již kolem roku 1458 první sbor jednoty bratrské.
V roce 1547 po nevydařeném povstání českých stavů vypověděl král Ferdinand I Habsburský jednotu z královských měst a přikázal zavřít její sbory. Majitel litického panství, jehož součástí byl i Kunvald, Jaroslav z Pernštejna nechal v té době všechny bratry ze svého panství vyhnat a sbor v Kunvaldě zavřel.
Teprve po vydání Rudolfova majestátu v roce 1609, kdy byla zaručena nábo-ženská svoboda, se bratři do Kunvaldu vrátili a sbor přestavěli na školu. Poté však roku 1620 přišla bělo-horská katastrofa.
Jednota bratrská byla zakázána a škola bratrská byla používána jako škola katolická až do roku 1750, kdy byla vystavěna škola nová. Domek poté přešel do soukromého vlastnictví.
Roku 1929 jej koupila českobratrská církev evangelická a přebudovala na památník Jednoty bratrské. Poslední rozsáhlá rekonstrukce domku byla dokončena v roce 1992. Tehdy byl domek opět otevřen a zpřístupněn veřejnosti při příležitosti oslav čtyř-stého výročí narození Jana Ámose Komenského. V domku stojí za povšimnutí i stará pamětní kniha z roku 1910.
Domek Na Sboru s expozicí je pro návštěvníky otevřen od června do srpna denně, mimo pondělí. V ostatních měsících po dohodě. V obci najdeme i pomník J. A Komenského a další objekty připomínající působení jednoty bratrské.
Zajímavá architektonická řešení nalézáme i u staveb církve československé husitské, jejíž "Husovy sbory" často pocházejí z 30 let 20 století a nacházíme na nich prvky kubismu i funkcionalismu. V majetku církve je i zajímavá pravoslavná stavba.
Pošlete nám info na tip@tipnavylet.cz a my ho rádi zveřejníme na našem portále