Sázava

(1691)

Začátky dějin bývalého slovanského kláštera v Sázavě sahají až do 30. let 11 století. Jsou spojeny s výraznou osobností prvního českého světce kanonizovaného papežem, patronem České země, ochráncem horníků a zemědělců sv. Prokopem. Tento poustevník a mnich žil v období, kdy se rozhodovalo o podobě a pojetí středověkého českého státu nejenom v jeho vnitřních strukturách, ale i v kontextu celé Evropy.

Historie zámku Sázava

Podle jedné z legend se v roce 1032 setkal poustevník Prokop s knížetem Oldřichem, který zbloudil v sázavských lesích při lovu zvěře. Prokop nabídl lovem unavenému knížeti v dřevěné číši vodu, která se proměnila ve víno. Setkáním s tímto mužem modlitby, bojovníkem ducha vítězícího nad ďábelskými pokušeními i divokou přírodou byl však proměněn i kníže sám. Společnými silami založili v místě původní Prokopovy poustevnické osady klášter, jehož život a řád byl utvářen dle rozšířené západoevropské normy mnišských pravidel sv. Benedikta (Regula Benedicti). V jeho první stavební podobě, tehdy prostých dřevěných staveních, však kvetly pro západoevropský kulturní okruh netypické bohoslužby a písemnictví v jazyce staroslověnském, dědictví sv. Konstantina-Cyrila a sv. Metoděje, věrozvěstů říše Velkomoravské. Sázavský klášter se tak stal během několika málo let jedinečným centrem slovanské vzdělanosti a kultury s živými vztahy s východní Evropou, např. Kyjevskou Rusí.

 

Otevírací doba

Mimo pondělí

Období Od - Do
(začátek poslední prohlídky)  
leden, únor zavřeno 
březen (od 19.3. 2009) 9,00 - 15,00 pouze so a ne *
duben, říjen, listopad  9,00 - 15,00 pouze so a ne *
květen - srpen  9,00 - 17,00 denně mimo po
září 9,00 - 16,00 denně mimo po
prosinec (do 18.12. 2009) 9,00 - 15,00 pouze so a ne *
  

 

* V březnu (od 19.3.), dubnu, říjnu, listopadu a prosinci otevřeno pouze o víkendech a svátcích, ve všední dny pak pouze pro předem ohlášené skupiny

 

Výjimky z otevírací doby:

otevřeno také: 13. duben (Velikonoční pondělí), 6. července (Mistr Jan Hus), 28. září (Den české státnosti a Slavnost sv. Václava), 28. října (Den vzniku samostatného československého státu)

 

Polední přestávka:  12,00 - 13,00

 

Zdroj: NPÚ

 
zpět
Webing.cz - webdesign, webhosting Infotip.cz - informační a vyhledávací server Copyright © 2008 - 2021 Tip na výlet