Zbiroh

(1664)

Město Zbiroh leží v půvabné krajině mezi Plzní a Prahou. První zmínky o hradu Zbiroh sahají do roku 1230. Pod ním ležela původní trhová ves, ta byla později povýšena na městys a v květnu 1897 dekretem císaře Františka I. na město.

Dominantou nejen města, ale i celého kraje je zbirožský zámek. Původně gotický hrad byl později přestaven na honosný zámek. Též je někdy nazýván Hrad tří císařů – podle majitelů hradu – Karla IV., Zikmunda, Rudolfa II. Za zmínku stojí nejhlubší hradní studna v Evropě – 163 m hluboká. A nelze opomenout Velký Muchův sál, kde vznikla slavná Muchova Slovanská epopej. Zámecký park je největším parkem na Rokycansku. V současné době je zámek v soukromém vlastnictví. Od roku 2005 je  celoročně  zpřístupněn veřejnosti a je komerčně využíván. 
Ve městě lze navštívit  Městské muzeum a Muzeum J.V. Sládka, pojmenované po místním rodáku,  kostel sv. Mikuláše  z 2. poloviny 14. století. Dalším lákadlem pro  návštěvníky  je Muzeum hasičské techniky v areálu Hasičského záchranného sboru v parku pod zámkem.

 K vybavenosti města patří Městská knihovna Dr. Palivce, základní škola J. V. Sládka a ZUŠ Václava Vačkáře, mateřská škola, zdravotnické středisko s lékárnou, dům s pečovatelskou službou. Sportovci využívají velké fotbalové hřiště a multifunkční hřiště. Ve středu města bylo v roce 2004 otevřeno Informační centrum Mikroregionu Zbirožsko. 

Zbiroh a jeho okolí je vyhledávaným cílem a letoviskem domácích i zahraničních turistů, kteří přijíždějí hlavně za krásnou a čistou přírodou. Tradici mají hudební slavnosti Vačkářův Zbiroh pořádané každoročně koncem května, letní hudební koncerty v červenci a srpnu, řemeslné trhy a adventní a vánoční koncerty.

Podrobnější informace o současném životě, o památkách, turistických cílech, kulturním a společenském životě města naleznete na www.zbiroh.cz




zpět
Webing.cz - webdesign, webhosting Infotip.cz - informační a vyhledávací server Copyright © 2008 - 2018 Tip na výlet