(1683)
Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit, dále tzv. gejzírové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy.
ZBRAŠOVSKÉ ARAGONITOVÉ JESKYNĚ
Nachází se pod Zbrašovským vrchem v levém břehu řeky Bečvy v lázních Teplicích nad Bečvou.
Tvoří složitý komplex chodeb, dómů, komínů a puklin v několika výškových úrovních.
Jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi hydrotermálního původu v ČR.
Zdobí unikátní krasové výplně - „onyxové" povlaky stěn, krystalické agregáty aragonitu, „gejzírové" stalagmity.
Skrývají „plynová jezera" - prostory zaplněné oxidem uhličitým o vysokých koncentracích.
Jsou nejteplejšími jeskyněmi v ČR - teplota vzduchu v podzemí činí 14 - 16 °C, relativní vlhkost okolo 98 %.
Objevili na přelomu roku 1912-13 bratři Josef a Čeněk Chromí, když po prokopání pukliny s výronem teplého vzduchu sestoupili 42 m hlubokou propastí do podzemí.
Nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14°C. Byly objeveny v roce 1912 a pro veřejnost jsou zpřístupněny od roku 1926.
Nedaleko jeskyní se nachází nejhlubší propast České republiky „Hranická propast". Její suchá část, do níž lze volně nahlédnout, má hloubku -69,5 metru, v zatopené části je nejnovějším měřením z roku 2006 potvrzena hloubka dalších -220 m. Celková hloubka je tedy zatím -289,5 metru, dna dosud nebylo dosaženo.
zpět